Salamon Adrienn

Salamon Adrienn Az “Együtt Könnyebb” Női Egészségért Alapítvány alapítója és elnöke. Az alapítvány az egyetlen magyarországi hivatalos bejegyzett közhasznú civil szervezet, mely elkötelezett az endometriózissal küzdő nők támogatása iránt. Orvosokkal, egészségügyi dolgozókkal, intézményekkel, szervezetekkel és alternatív terápiával foglalkozó szakértőkkel karöltve nyújt segítséget az endometriózissal küzdő nők számára. Sokan tudják, hogy az Alapítvány személyes érintettség miatt jött létre.

 

- Hogyan kerültél kapcsolatba az endometriózissal?

2009-ben diagnosztizáltak nálam mélyen infiltráló endometriózist, ekkor hallottam először erről a betegségről.

 

- Miért tartod fontosnak az endometriózissal kapcsolatos figyelemfelhívást/ információ átadást?

14 évvel ezelőtt, amikor találkoztam az endometriózissal nem volt hova fordulni, nehéz volt hiteles információhoz jutni, azóta is napjaink komoly kihívása az online térben eligazodni. Akkor, azzal a céllal született meg az alapítvány gondolata, ha egyetlen nőnek tudok segíteni, hogy ne érezze magát egyedül, hogy tudjon hol informálódni, akkor már megérte csinálni. Egy olyan krónikus betegséget ismertem meg, ami ugyan jóindulatú, de a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető egyszerű betegségnek. A mai napig nagyon sok az egymásnak ellentmondó információ a kezelési módok és a tünetmentességet lehetővé tevő életmódváltás kapcsán is.

 

- Az Alapítvány munkája nagyon sokrétű, hiszen előadásokkal, rendezvényekkel, szakértők által lektorált cikkekkel is tájékoztatjátok a nőket az endometriózisról. Mi az, ami leginkább motivál ebben a szerteágazó tevékenységben?

Ma is ugyanaz motivál, mint a kezdetekkor, segíteni az endometriózissal küzdők személyes útját és segíteni, hogy az endometriózis ismertsége és az ellátás elérhetősége és minősége változzon hazai és nemzetközi szinten is.

 

- 2010 óta önszervező civil klubként, 2014-től már alapítványként segítitek a nőket. Az eddig elért eredményeid közül mire vagy a legbüszkébb?

Büszke és hálás is vagyok

  • a csapatunkra, amely ugyan változó, de olyan dinamika ez, ami mindig előre visz bennünket, évről évre tudunk fejlődni,
  • a férjemre, hogy a csapatunk aktív tagja,
  • a jó kapcsolatra, egymás támogatására a szakértőkkel, partnerekkel,
  • a nemzetközi kapcsolatokra,
  • a bizalomért, amit az érintettek irántunk/az alapítvány felé jeleznek vissza,
  • hogy május elején felkértek, hogy dolgozzam a világ legelismertebb szakmai szervezetének (World Endometriosis Society) 10 fős vezetőségében 2024 május végéig. Először választottak civil foglalkozású magyar tagot.

 

- Biztos nagyon sok személyes történettel találkoztál a munkáddal kapcsolatosan az évek során, van esetleg kedvenced?

Sok megható történet részese lehettem az elmúlt évek alatt, nem tudok egyet kiemelni. De mindig megtisztelőnek érzem, ha valaki a bizalmába avat.

 

- Üzensz azoknak pár gondolatot, akiket endometriózissal diagnosztizáltak?

Az endometriózis egy krónikus betegség, járhat sok fájdalommal, nehézséggel, sok évvel, amíg diagnosztizálják. A megpróbáltatások ellenére, ha hátra tudunk kicsit lépni, akkor azt is tapasztalhatjuk, hogy mire tanít bennünket az endometriózis. Nekem gyökeresen változtatta meg az életemet. Tudatosabb lettem, szerelmet hozott, küldetésem lett.

 

- Rengeteg munka és eredmény van mögötted/mögöttetek. Hol látod magad 5 év múlva?

Nagyon jó kérdés, sok tervünk van. Amit talán most a legjobban szeretnék, hogy létrehozhassunk egy centrumot az endometriózissal küzdők számára és azt, hogy 5 éven belül el tudjuk érni azt, hogy az endometriózis ellátásában, finanszírozásában, kutatásában európai szinten változást hozzunk és ennek aktív résztvevői lehessünk.

 

- A sok program, rendezvény mellett mennyire fontos számodra a szabadidő és hogyan tudod összehangolni a munkáddal?

Nagyon fontosnak tartom a szabadidőt és a minőségi együtt töltött időt. A legnagyobb kihívás összehangolni a családot, a szabadidőt és a munkát, őszintén szólva én a 100%-os kompromisszumok nélküli megoldást még nem találtam meg. A férjem ebben a legnagyobb szövetségesem, több szabály, keret van az életünkben, sok-sok előre tervezés és szervezés, amit sokszor a környezetünk nem is ért igazán ???? De így tud nagyjából megmaradni az a balance amit szeretnénk megvalósítani a mindennapokban.

 

Köszönjük!