Dr. Horváth Györgyi

Dr. Horváth Györgyi egyetemi docens, a PTE Gyógyszertudományi Kar Farmakognóziai Intézetének igazgatója, tudományos és diákjóléti dékánhelyettes, valamint az Intézet Illóolaj Kutató Csoportjának vezetője. Két különböző terület, azonban mindkettőt egyformán a szívügyének tekinti. Fő kutatási területe az illóolajok antimikrobiális hatásának vizsgálata.

 

-Mióta végzel oktatói tevékenységet?

1999-óta még PhD hallgató koromban kapcsolódtam be az oktatásba. Jelenleg egyetemi docensként, több tantárgy tantárgyfelelősi tevékenységét végzem.
 

-Mit szeretsz a legjobban az oktatásban?

(Mit tudnál kiemelni, amit különösen szeretsz az oktatásban?)

Az egyetemen a hallgatókkal való közös munkát nagyon szeretem, azt, hogy sokéves szakmai tapasztalatomat és a legújabb eredményeket oszthatom meg velük. Illetve ők is kapnak önálló feladatokat, így a hallgatói prezentációkból én is tanulhatok tőlük. Az egyetemen kívülről érkező hallgatóság számára is fontosnak tartom az új eredmények bemutatását, fontos, hogy szakmailag hiteles személyektől kapják meg a megfelelő színvonalú képzéseket, előadásokat, gyakorlatokat.
 

-Van esetleg kedvenc, személyes történeted a hallgatóidról, vagy az oktatásról?

Sok pozitív élményem van már az elmúlt, több mint 20 évből. A legkedvesebbek számomra, amikor a vizsgaidőszakban megjelennek hallgatóink, hogy úgy érzik „elfáradtak”, de jó lenne befejezni ezt a periódust. Ilyenkor nem a szakmai tudásunkat kell elővenni, hanem megmutatni az emberi oldalunkat és átsegíteni őket ezen a ponton, kellő motivációt adni számukra a folytatáshoz. Mindig nagyon hálásak érte, amikor így fordulunk feléjük. A szakmai továbbképzésekkor pedig nagy öröm számunkra, amikor arról beszélnek a résztvevők az előadások után, hogy nagyon hasznos dolgokat hallottak tőlünk és külön szeretik, amikor a laboratóriumunkban is mutatunk számukra a gyakorlatban hasznosítható tudásanyagot.
 

-Mi adta a motivációt a gyógynövényekkel és az illóolajokkal kapcsolatos kutatáshoz?

Még egyetemi hallgató koromban jártam a budakalászi Gyógynövénykutató Intézetben. Elvarázsolt a gyönyörű gyógynövénykertjük és a laboratóriumukban végzett növénykémiai munka. Már akkor el kezdtek érdekelni a növények által „termelt” másodlagos anyagcseretermékek. A PhD munkám során a kakukkfüvet vizsgáltam, amelynek akkor találkoztam először az illóolajával. Elkezdtem olvasni az illóolajokról és csodálkozva láttam, hogy mennyi területen lehet őket használni. Azóta is tart ez a vonzódás az illóolajokhoz.
 

-Az eddig elért eredményeid közül mire vagy a legbüszkébb?

Ez egy nehéz kérdés, mert közel 24 év alatt sok eredményem született. Büszke vagyok a tehetséggondozás és a kutatás területén kapott elismerő oklevelekre. Amire viszont a legbüszkébb vagyok, hogy azok a hallgatók vagy fiatalabb kollégáim, akiknek témavezetője voltam/vagyok további szép eredményeket érnek el és munkájukat sikeresen végzik, megállják a helyüket a jelenlegi pozíciójukban. Ez jó érzéssel tölt el.
 

-Be tudnád röviden mutatni a kedvenc gyógynövényedet, illetve elmondanád, miért tartod annak?

Biztos nemcsak az én kedvenc gyógynövényem a levendula. 2018-ban „Az év gyógynövénye” címet kapta. Nagyon szeretem és számomra gyönyörű látvány, amikor egy virágzó levendulamezőt látok (és szerencsére már nem kell elutazni Franciaországban ezért a látványért, itthon is több helyen termesztik). Ezen kívül természetesen a levendula illóolaja is a kedvencem. Otthon a házipatikám része, és előszeretettel használom diffúzorban (kellemes lesz a szoba illata, nyugtató hatású), kézkrémben, valamint sebgyógyításra is.
 

-Van olyan személy, aki komoly hatással volt rád a szakmai munkádat illetően?

Ahogy fentebb említettem, hallgató koromban jártam a budakalászi Gyógynövénykutató Intézetben. Az akkori igazgatótól Prof. Nyiredy Szabolcstól nagyon sokat tanultam arról, hogyan írjam meg az első tudományos cikkemet. Sokat tanultam tőle fitokémiáról, kromatográfiás technikákról. Ő hívott meg szakmai gyakorlatra az Intézetbe. Továbbá nagyon fontos volt számára a fiatalok támogatása, igazi mentor volt. A másik személy, akit mindenképpen megemlítenék Kocsis Béla tanár úr a PTE KK Orvosi Mikrobiológiai Intézetéből. Tanár úrral jelenleg is együtt dolgozunk. Közös munkánkból számos publikáció született. Ő volt az, akitől sokat tanulhattam a mikrobiológiáról. Tanár úr is igazi mentor, aki mindig támogatja a fiatalokat. Kiváló oktató és kiváló szakember.
 

-Mit tartasz a legnagyobb kihívásnak a munkádban?

A sok adminisztrációt nem szeretem. Jelenleg ebből sok van
 

-A szabadidő mennyire fontos számodra, illetve, hogyan tudod összehangolni a munkáddal?

Nagyon fontosnak tartom az énidőt. Szerencsére most jó úton haladok afelé, hogy megfelelő egyensúly legyen a munka, a pihenés és a szórakozás között. Ezt csak nagyon tudatosan lehet csinálni.